Hexagon slutför förvärvet av ZG Technology
Hexagon har förvärvat de återstående 49 procent av Wuhan ZG Automation Technology Co., Ltd ("ZG Technology"), vilket innebär att Hexagon nu äger 100 procent av den Wuhan-baserade specialisten på 3D-skanning. Hexagon förvärvade en majoritetsandel på 51 procent i augusti 2021 och har sedan dess konsoliderat ZG i affärsområdet Manufacturing Intelligence.
ZG grundades 2014 och utvecklade sin verksamhet utifrån den forskning som gjorts inom fotogrammetri och fjärranalys vid Wuhan University. Bolaget utvecklar teknologi för portabel 3D-skanning och har en egenutvecklad produktportfölj som stöds
Läs mer →Sensommaren gör dolda fuktskador synliga – dags att gå ner i krypgrunden
[image] Fuktskador i krypgrunder är vanliga. Enligt Anticimex besiktningar har nästan vartannat hus med krypgrund en fukt- eller mögelskada, och många husägare känner inte till det. Krypgrunden bör kontrolleras två gånger per år, och sensommaren är den bästa tiden för det. Det är nu fuktnivåerna ofta är som högst och tecken på problem blir lättare att upptäcka.
En krypgrund – eller torpargrund, som är en äldre variant av krypgrund – är ett ventilerat utrymme mellan marken och husets bottenbjälklag. Eftersom krypgrunden ventileras med uteluft påverkas den av årstidernas växlingar. Under
Läs mer →Securitas AB uppgraderat till ’BBB+’ av Standard & Poor’s Global Ratings
Securitas AB har idag uppgraderats till BBB+ med stabila utsikter.
Baserat på lägre skuldsättningsgrad, goda resultat och uppdaterade finansiella mål har S&P Global Ratings uppgraderat sin långsiktiga kreditvärdering av Securitas till BBB+ från BBB. Utsikterna är stabila.
Ytterligare information:
Investerare: Micaela Sjökvist, IR-chef; 076-1167443, micaela.sjokvist@securitas.com
Läs mer →Hexagon förvärvar Guidance Marine för att stärka sin portfölj inom maritim positionering
Hexagon offentliggjorde idag en överenskommelse om att förvärva Guidance Marine, ett bolag baserat i Storbritannien som tillhandahåller sensorer som mäter ett fartygs relativa position till närliggande objekt, så som offshoreplattformar, vindkraftverk, hamnar och andra farkoster, vilket möjliggör för fartyg att hålla sin position och manövrera säkert inom några meter från fasta och rörliga objekt.
Guidance Marine grundades 1991, har sitt huvudkontor i Leicester i Storbritannien och har kunder i fler än 40 länder. Dess portfölj av sensorer, vilken innefattar produkter baserade på radar,
Läs mer →VD och koncernchef, Gerteric Lindquist, kommenterar företagets andra kvartal 2026
Fortsatt god tillväxt och ytterligare förbättrad lönsamhet
Läs mer →NIBE Industrier AB (publ), Delårsrapport 2, 2026
Fortsatt god tillväxt och ytterligare förbättrad lönsamhet
Läs mer →Hexagons aktieinnehav i Hangzhou Yushu Technology Co., Ltd (Unitree Technologies)
Efter börsintroduktionen av Unitree Technologies förväntar sig Hexagon att redovisa en vinst för det tredje kvartalet till följd av omvärderingen av nuvarande aktieinnehav, som motsvarar 1,198 % av Unitrees utgivna aktiekapital.
Vinstbeloppet kommer att beräknas utifrån aktiens stängningskurs den 30 september 2026. Baserat på dagens stängningskurs skulle vinsten uppgå till cirka 500 miljoner euro.
Eventuell vinst kommer att redovisas som en jämförelsestörande post i Hexagons resultat och är icke kassagenererande. Aktierna omfattas av en inlåsningsperiod på 12 månader från och med dagens
Läs mer →Sensommarvärmen gynnar bananflugorna – så lyckas du med vinägerfällan
[image] Sensommaren är här och med den flyttar bananflugorna ofta in i köket. Många försöker fånga dem med en klassisk vinägerfälla, men flugorna kan fortsätta att surra runt glaset. Anticimex biolog förklarar varför – och delar med sig av ett enkelt knep som gör fällan mer effektiv.
Bananflugor, även kallade fruktflugor, dras till miljöer där organiskt material håller på att jäsa. Övermogen frukt, matavfall, pantburkar och tomma vinflaskor är några av deras favoritplatser för att lägga ägg. Flugorna orsakar ingen skada, men kan snabbt bli många och upplevas som störande.
– När det är
Läs mer →NIBE Industrier AB meddelar idag att Jonas Bjuhr har utsetts till ny VD för NIBE AB i Markaryd
NIBE Industrier AB meddelar idag att Jonas Bjuhr har utsetts till ny VD för NIBE AB i Markaryd. Jonas tillträder sin nya roll den 4 december och får det operativa ansvaret för NIBE AB:s fortsatta utveckling – det största bolaget inom såväl NIBE Industrier AB som inom affärsområdet NIBE Climate Solutions.
Läs mer →