Med anledning av Melker Schörlings bortgång
Den 9 december nåddes vi av den sorgliga nyheten om Melker Schörlings bortgång. Melker Schörling utsågs till VD och koncernchef för Securitas 1987, och blev samtidigt delägare i bolaget. Strax därefter noterades Securitas på Stockholmsbörsen. 1992 blev han styrelseordförande, en post han hade i 25 år tills 2017.
Läs mer →Melker Schörling, Hexagons huvudägare och mångårige styrelseordförande har gått bort.
Vi på Hexagon AB är djupt ledsna över Melker Schörlings bortgång.
Melker lämnar inte bara efter sig ett bestående arv genom sin affärsverksamhet utan han var också en person som hade en inverkan på alla oss som hade nöjet att arbeta med honom.
Ola Rollén, styrelseordförande i Hexagon AB: "Melker förvärvade aktiemajoriteten i Hexagon 1998 och blev styrelseordförande 1999. Jag träffade Melker första gången år 2000 och mitt starkaste minne från det första mötet var när han sa: "Jag investerar i människor, en bra person skapar ett bra företag." Han lärde mig höga standarder och empati i
Läs mer →Melker Schörling har gått bort
Melker Schörling har i helgen stilla insomnat i sitt hem omgiven av sin närmsta familj; hustrun Kerstin och döttrarna Sofia och Märta.
Läs mer →Hexagon kapitalmarknadsdag 2023
· Bekräftar sina mål på medellång sikt för 2022–2026
· Genomsnittlig årlig organisk tillväxt på 5–7%
· Genomsnittlig årlig strukturell tillväxt (M&A) på 3–5%
· Rörelsemarginal EBIT[1] (exkl. PPA) på mer än 30% vid utgången av 2026
· Bekräftar målet om en årlig kassagenerering på 80-90%
· Presenterar planer på att uppnå 95% minskning av scope 1 och 2 utsläpp till 2030 och nå nettonoll till 2050
· Ökar den finansiella informationsgivningen på kvartalsbasis
· Föreslår att incitamenten för ledningen anpassas till de finansiella målen för 2026, inklusive målet för
Läs mer →ASSA ABLOY förvärvar Ghost Controls i USA
ASSA ABLOY har förvärvat Ghost Controls, en amerikansk leverantör av öppnare för automatiska grindar för privatbostäder.
”Det är med glädje jag välkomnar Ghost Controls till ASSA ABLOY. Detta förvärv ligger i linje med vår strategi att stärka vår position på mogna marknader genom att tillföra kompletterande produkter och lösningar till vår kärnverksamhet”, säger Nico Delvaux, VD och koncernchef ASSA ABLOY.
“Ghost Controls imponerande utveckling inom industrin för automatisering av grindar för privatbostäder och deras starka innovationskultur gör dem till ett bra komplement till vår
Läs mer →Anticimex: Varannan husägare glömmer att brandöva
[image]
Hälften av husägarna, 53 procent, har inte genomfört en brandövning hemma. Det visar en ny undersökning från Anticimex. Inför vintern är det en god idé att brandöva med hela familjen så alla vet vad de ska göra om det börjar brinna. Öva även med de små barnen, eftersom det finns en risk för att de gömmer sig om de blir rädda när det brinner eller när brandvarnaren tjuter.
Att brandöva hemma är lika viktigt som att göra det på förskolan, i skolan eller på arbetsplatsen och kan vara avgörande för att rädda liv vid en brand. Med en tydlig plan vet alla i hushållet hur de ska
Läs mer →ASSA ABLOY förvärvar Leone Fence i Kanada
ASSA ABLOY har förvärvat Leone Fence, en kanadensisk tillverkare, distributör och installatör av skalskyddsprodukter för kommersiella och privata fastigheter.
”Det är med glädje jag välkomnar Leone Fence till ASSA ABLOY. Detta förvärv stärker vårt nuvarande erbjudande inom skalskydd på den kanadensiska marknaden”, säger Nico Delvaux, VD och koncernchef ASSA ABLOY.
“Förvärvet av Leone Fence erbjuder nya spännande möjligheter inom vårt erbjudande för skalskydd. Genom att kombinera våra kärnkompetenser kan vi stärka vår förmåga att snabbt komma in på marknaden, utveckla nya produkter och
Läs mer →Valberedningen i Hexagon föreslår två nya oberoende styrelseledamöter
Valberedningen i Hexagon AB har beslutat att föreslå årsstämman 2024 att välja Annika Falkengren och Ralph Haupter till nya oberoende styrelseledamöter.
Annika Falkengren har bred erfarenhet från en framgångsrik internationell karriär inom finansbranschen. Efter att ha lett Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) som vd och koncernchef i mer än ett decennium, blev Falkengren Managing Partner på den schweiziska privatbanken Lombard Odier 2017. Annika Falkengren är baserad i Schweiz och kommer att vara ordförande i revisionsutskottet när hon tillträder.
Ralph Haupter är vd för Microsoft
Läs mer →HEXPOL förvärvar den amerikanska TPE Compoundern Star Thermoplastic Alloys and Rubbers, Inc.
HEXPOL har förvärvat 100% av aktierna i den amerikanska TPE Compoundern Star Thermoplastic Alloys and Rubbers, Inc. (”Star Thermoplastics”) från Thomas A. Dieschbourg. Genom förvärvet etablerar HEXPOL sig på den växande amerikanska TPE-marknaden. Thomas A. Dieschbourg grundade bolaget 1993 och har utvecklat bolaget till att idag vara ett tekniskt avancerat TPE-bolag. Thomas A. Dieschbourg kommer fortsätta som VD för bolaget.
”Förvärvet av Star Thermoplastics är helt i linje med vår tillväxtstrategi och möjliggör för HEXPOL att komma in på den amerikanska TPE-marknaden genom ett
Läs mer →