Halvårsrapport januari-juni 2022
APRIL – JUNI 2022
· Försäljningen ökade med 41 procent och uppgick till 5 654 MSEK (4 002).
· EBIT ökade med 15 procent till 836 MSEK (728).
· EBIT-marginalen uppgick till 14,8 procent (18,2).
· Resultat efter skatt ökade med 20 procent till 644 MSEK (537).
· Resultat per aktie ökade med 20 procent till 1,87 SEK (1,56).
· Det operativa kassaflödet uppgick till 642 MSEK (590).
JANUARI – JUNI 2022
· Försäljningen ökade med 39 procent och uppgick till 10 827 MSEK (7 812).
· EBIT ökade med 13 procent till 1 611 MSEK (1 432).
· EBIT-marginalen uppgick till 14,9
Läs mer →AAK förnyar samt emitterar obligationslån om totalt 1,5 miljarder kronor
AAK AB (publ.) har undertecknat ett avtal med Svensk Exportkredit (SEK) om förnyelse av ett existerande obligationslån om 500 miljoner kronor med förfallodatum och förnyelsedatum under augusti månad. Detta obligationslån kommer att ha en löptid om ett år och kommer att löpa med rörlig ränta.
AAK har även emitterat två nya obligationslån med Svensk Exportkredit om vardera 500 miljoner kronor med en löptid om två respektive fyra år. Obligationslånen löper med rörlig ränta. AAK har för avsikt att hållbarhetslänka dessa två obligationer.
Likviden från emissionerna kommer att användas
Läs mer →Uppdaterad tidsplan för ASSA ABLOYs förvärv av Hardware and Home Improvement (“HHI”) divisionen inom Spectrum Brands
Den 2 december 2021 meddelades att förvärvet av HHI förväntades slutföras under 2022. Den amerikanska regulatoriska myndigheten fortsätter sin granskning av det föreslagna förvärvet av HHI och ASSA ABLOY arbetar med att adressera eventuella invändningar. Det kan därför inte uteslutas att slutförandet av förvärvet kan skjutas till 2023.
Den 8 september 2021 offentliggjorde ASSA ABLOY att man har tecknat avtal om att förvärva HHI divisionen inom Spectrum Brands (NYSE:SPB) för en köpeskilling om 4 300 MUSD på skuldfri basis.
ASSA ABLOY och Spectrum Brands har kommit överens om att förlänga
Läs mer →Securitas erhåller myndighetsgodkännanden för förvärvet av Stanley Security
Securitas meddelar härmed att de beviljats erforderliga myndighetsgodkännanden för förvärvet av Stanley Security vilket offentliggjordes den 8 december 2021. Förvärvet förväntas slutföras omkring den 22 juli 2022.
Ytterligare information:
Investerare: Micaela Sjökvist, IR-chef; +46 76 116 7443, micaela.sjokvist@securitas.com
Läs mer →Nils-Johan Andersson kommer att tillträda som ny VD för MSAB per den 1 oktober 2022.
Gun Nilsson har beslutat sig för att lämna VD posten i Melker Schörling AB för att dra sig tillbaka från den operativa delen av sin karriär och fokusera på styrelsearbete framöver vilket innebär en mer flexibel agenda för henne och hennes familj tidsmässigt. Nils-Johan Andersson som idag arbetar som CFO for MSX ett serrvice foretag agt av Bain Capital kommer att tillträda som ny VD från och med den 1 oktober 2022.
Läs mer →Inbjudan till AAK:s presentation av andra kvartalet 2022 den 19 juli
I anslutning till att AAK publicerar sin delårsrapport för andra kvartalet 2022, hålls en press- och analytikerkonferens tisdagen den 19 juli 2022 klockan 13:00 lokal tid. Konferensen kommer att ledas av Johan Westman, koncernchef och VD, och Tomas Bergendahl, finansdirektör. Presentationen kommer att hållas på engelska.
Presentationen kan följas via telefon eller webbsändning. Observera att frågor endast kan ställas via telefon.
För att delta via telefon, vänligen använd något av nedanstående nummer, följt av pinkod 5685569:
SE: +46 8 505 163 86
UK: +44 20 319 84884
US: +1
Läs mer →Inbjudan till presentation av Hexagons delårsrapport den 27 juli
Hexagon publicerar delårsrapporten för andra kvartalet 2022 onsdagen den 27 juli cirka kl 08:00. Rapporten presenteras av Hexagons vd och koncernchef Ola Rollén vid en telefonkonferens samma dag kl. 10:00. Presentationen hålls på engelska och sänds på Hexagons hemsida hexagon.com (http://www.hexagon.com).
För att delta i telefonkonferensen, vänligen ring +46 (0) 8 566 426 51 (SWE), +44 (0) 333 300 0804 (UK) eller +1 631 913 1422 (US), kod: 33335977#
Presentationsmaterialet publiceras på Hexagons hemsida där det även går att lyssna till presentationen i efterhand.
För mer
Läs mer →Inbjudan till presentation av HEXPOL:s delårsrapport Q2 2022 den 15 juli
HEXPOL publicerar delårsrapporten för Q2 2022 fredagen den 15 juli cirka kl. 13.00. Rapporten presenteras av HEXPOL:s VD och Koncernchef Georg Brunstam och vice VD och CFO Peter Rosén vid en webbsänd telefonkonferens den 15 juli kl. 14.00.
Presentationen går att följa på webben eller via telefon.
För att delta via telefon, vänligen använd något av nedanstående nummer:
SE: +46 8 505 163 86
UK: +44 20 319 84884
US: +1 412 317 6300
PIN för alla ovanstående nummer: 8179769#
För att följa presentationen via webben använd följande webblänk:
https://tv.streamfabriken.com/hexpol-q2-
Läs mer →Securitas första globala säkerhetsföretaget att ansluta sig till SBTi
Securitas, partnern inom säkerhetslösningar med världsledande teknik och expertis, har skrivit under Science Based Targets initiative (SBTi) åtagande och kommer nu att börja processen att utveckla och validera mål för att minska koncernens klimatpåverkan.
SBTi är ett samarbete mellan CDP (tidigare Carbon Disclosure Project), World Resources Institute, Världsnaturfonden och FNs Global Compact. Miljömål baserade på forskning förser företag med tydliga riktlinjer för hur utsläpp ska minskas i linje med Parisavtalet, det vill säga insatser för att begränsa en ökning av temperaturen till 1,5
Läs mer →