Peter Unelind tillträder som VD och koncernchef för Absolent Air Care Group den 18 november 2025
Som tidigare kommunicerats i pressmeddelande den 9 juli 2025 har styrelsen för Absolent Air Care Group utsett Peter Unelind till ny VD och koncernchef. Han tillträder sin tjänst...
Hexagon förvärvar industriell AI-kompetens för att stärka tillståndsövervakning
Hexagon
—
2025
.
12
.
16
Stockholm, 16 december 2025 – Hexagon AB offentliggjorde idag att de ingått avtal om att förvärva IconPro, en tysk leverantör av industriella AI-lösningar med fokus på tillståndsövervakning av industriell utrustning.
Apollo, utvecklat av IconPro, är en mjukvarulösning som fjärrövervakar maskiners drift, tillstånd och händelser. Genom att integrera dessa funktioner i Hexagons befintliga metrologilösningar möjliggörs tillståndsbaserat underhåll av koordinatmätmaskiner, vilket minskar stillestånd och förbättrar produktivitet, kvalitet och produktionstakt.
Integrationen av IconPros
Småkryp i julgranen och möss på vinden – så undviker du oväntade gäster i jul
Anticimex
—
2025
.
12
.
09
[image] Hos Anticimex märks just nu två återkommande julfenomen – barkbladlöss som följer med julgranen in samt möss som gnager på julpyntet i förråden. Med några enkla åtgärder går det att minska mängden oväntade besökare i jul.
Högsäsongen för möss inomhus sträcker sig från oktober och genom vintern, och även i år syns samma tydliga mönster. Under oktober och november har Anticimex genomfört närmare 7 000 saneringar av möss runt om i landet, och problemen fortsätter in i december. Mössen söker sig ofta till förvaringsutrymmen som vindar och källare i jakt på föda, och när julpyntet
ASSA ABLOY har förvärvat Sargent and Greenleaf, en amerikansk tillverkare av mekaniska och elektroniska låslösningar med hög säkerhet och hårdvara för säkerhetsskåp.
”Det är med glädje jag välkomnar Sargent and Greenleaf till ASSA ABLOY. Detta förvärv ligger i linje med vår strategi att stärka vår position på mogna marknader genom att tillföra kompletterande produkter och lösningar till vår kärnverksamhet”, säger Nico Delvaux, VD och koncernchef ASSA ABLOY.
"Sargent and Greenleaf har satt standarden för högsäkerhetslås med decennier av beprövad innovation och pålitlig prestanda”,