Hexagon

Kallelse till årsstämma i Hexagon AB (publ)

Aktieägarna i Hexagon AB kallas härmed till årsstämma torsdagen den 29 april 2021. Mot bakgrund av risken för den fortsatta spridningen av coronaviruset och myndigheternas föreskrifter/råd om undvikande av sammankomster, har styrelsen beslutat att årsstämman ska genomföras utan fysisk närvaro av aktieägare, ombud och utomstående och att aktieägare ska ha möjlighet att utöva sin rösträtt endast per post före stämman. Information om de av bolagsstämman fattade besluten offentliggörs den 29 april 2021, så snart utfallet av poströstningen är slutligt sammanställt. A.

Läs hela inlägget

2021

.

03

.

23

Alla Nyheter & Rapporter

ASSA ABLOY förvärvar Sam’s Garage Doors i Kanada

Assa Abloy
 — 
2026
.
03
.
04
ASSA ABLOY har förvärvat Sam’s Garage Doors, en distributör, installatör och serviceleverantör av olika dörrprodukter samt en tillverkare av grindprodukter, baserad i Kanada. ”Det är med glädje jag välkomnar Sam’s Garage Doors till ASSA ABLOY. Detta förvärv ligger i linje med vår strategi att stärka vår position på mogna marknader genom att tillföra kompletterande produkter och lösningar till vår kärnverksamhet”, säger Nico Delvaux, VD och koncernchef ASSA ABLOY. “Genom förvärvet av Sam’s Garage Doors stärker vi vår position i västra Kanada och utökar vår serviceräckvidd i
Läs mer →

ASSA ABLOY förvärvar Sennco Solutions i USA

Assa Abloy
 — 
2026
.
03
.
03
ASSA ABLOY har förvärvat Sennco Solutions (”Sennco”), en amerikansk leverantör av teknologi och lösningar för stöldskydd riktad mot detaljhandeln inom främst hälso- och skönhetssegmentet. ”Det är med glädje jag välkomnar Sennco till ASSA ABLOY, ett spännande teknologiskt tillskott som kommer att stärka vårt erbjudande inom affärsområdet Retail och ge kompletterande tillväxtmöjligheter”, säger Nico Delvaux, VD och koncernchef ASSA ABLOY. "Sennco är en leverantör av säkerhetslösningar för detaljhandeln till en bred kundgrupp inom segmentet hälsa och skönhet. Sennco är ett utmärkt
Läs mer →

Anticimex: Fågelproblemen ökar – nu är tiden att förebygga

Anticimex
 — 
2026
.
02
.
24
[image] Anticimex ser en tydlig ökning av problem med störande fåglar i städer runt om i landet, främst måsar, duvor och kråkfågel. Under 2025 genomfördes över 5 000 fågelinsatser, en ökning med 17 procent jämfört med året innan. För att undvika problem under våren uppmanas fastighetsägare att fågelsäkra sina fastigheter före den 1 april, då häckningssäsongen inleds. I takt med att allt fler bostäder byggs nära vatten och fler fågelarter anpassar sig till stadsmiljön ökar närheten mellan människor och fåglar. Ofta fungerar samspelet väl, men i vissa fall leder det till problem.
Läs mer →
SV | EN
Birger Jarlsgatan 13
|
111 45 Stockholm
|
|