Schörling

Hexagons vd och koncernchef Paolo Guglielminis aktieköp den 2 augusti 2023

Den 2 augusti 2023 förvärvade Paolo Guglielmini, VD och koncernchef för Hexagon, 1 miljon aktier i Hexagon från Melker Schörling AB (MSAB) till ett pris om 101 SEK. Aktieköpet är finansierat av Paolo Guglielmini med hjälp av en extern bank, där MSAB garanterat lånet. Paolo Guglielmini bär själv hela risken förknippad med upp- och nedsidan av aktiekursen.

Den 2 augusti 2023 förvärvade Paolo Guglielmini, VD och koncernchef för Hexagon, 1 miljon aktier i Hexagon från Melker Schörling AB (MSAB) till ett pris om 101 SEK.

Aktieköpet är finansierat av Paolo Guglielmini med hjälp av en extern bank, där MSAB garanterat lånet. Paolo Guglielmini bär själv hela risken förknippad med upp- och nedsidan av aktiekursen.

Den 2 augusti 2023 förvärvade Paolo Guglielmini, VD och koncernchef för Hexagon, 1 miljon aktier i Hexagon från Melker Schörling AB (MSAB) till ett pris om 101 SEK.

Aktieköpet är finansierat av Paolo Guglielmini med hjälp av en extern bank, där MSAB garanterat lånet. Paolo Guglielmini bär själv hela risken förknippad med upp- och nedsidan av aktiekursen.

Läs hela inlägget

2024

.

02

.

09

Alla Nyheter & Rapporter

Sensommaren gör dolda fuktskador synliga – dags att gå ner i krypgrunden

Anticimex
 — 
2026
.
09
.
03
[image] Fuktskador i krypgrunder är vanliga. Enligt Anticimex besiktningar har nästan vartannat hus med krypgrund en fukt- eller mögelskada, och många husägare känner inte till det. Krypgrunden bör kontrolleras två gånger per år, och sensommaren är den bästa tiden för det. Det är nu fuktnivåerna ofta är som högst och tecken på problem blir lättare att upptäcka. En krypgrund – eller torpargrund, som är en äldre variant av krypgrund – är ett ventilerat utrymme mellan marken och husets bottenbjälklag. Eftersom krypgrunden ventileras med uteluft påverkas den av årstidernas växlingar. Under
Läs mer →

Securitas AB uppgraderat till ’BBB+’ av Standard & Poor’s Global Ratings

Securitas
 — 
2026
.
08
.
28
Securitas AB har idag uppgraderats till BBB+ med stabila utsikter. Baserat på lägre skuldsättningsgrad, goda resultat och uppdaterade finansiella mål har S&P Global Ratings uppgraderat sin långsiktiga kreditvärdering av Securitas till BBB+ från BBB. Utsikterna är stabila. Ytterligare information: Investerare: Micaela Sjökvist, IR-chef; 076-1167443, micaela.sjokvist@securitas.com
Läs mer →

Hexagon förvärvar Guidance Marine för att stärka sin portfölj inom maritim positionering

Hexagon
 — 
2026
.
08
.
26
Hexagon offentliggjorde idag en överenskommelse om att förvärva Guidance Marine, ett bolag baserat i Storbritannien som tillhandahåller sensorer som mäter ett fartygs relativa position till närliggande objekt, så som offshoreplattformar, vindkraftverk, hamnar och andra farkoster, vilket möjliggör för fartyg att hålla sin position och manövrera säkert inom några meter från fasta och rörliga objekt. Guidance Marine grundades 1991, har sitt huvudkontor i Leicester i Storbritannien och har kunder i fler än 40 länder. Dess portfölj av sensorer, vilken innefattar produkter baserade på radar,
Läs mer →
SV | EN
Birger Jarlsgatan 13
|
111 45 Stockholm
|
|